top of page

Karla Olšáková

4EBAC22C-C5A2-40A4-908E-031FA7483A43_1_105_c.jpeg

Karla Olšáková je česká návrhářka šperků. Ráda se zaměřuje na architektonickou kvalitu svých šperků. Obvykle se vyjadřuje pomocí geometrického jazyka spojujícího kinetickou variabilitu a architektonické principy. Čisté, diskrétní a rafinované jádro její práce spočívá ve zkoumání intimní poezie šperků. Ve své práci využívá kromě zlata a stříbra také dřevo, dýhu, pryž a beton. V těchto materiálech nachází velmi silný expresivní potenciál a díky zájmu o nestandardní a přírodní mareriály mohly vzniknout její sběratelské kolekce šperků.

 

Vystudovala K.O.V. ateliéru (vedoucí Eva Eisler) na UMPRUM v Praze, kde úspěšně absolvovala v roce 2011. Poté založila svůj šperkařský label „Karla“, sklízela úspěchy se svými zakázkovými šperky, kolekcemi a limitovanými edicemi šperků.

 

Karla získala Marzee Graduate Prize 2011 od Marzee Gallery v nizozemském Nijmegenu. Její kolekce byla vybrána také pro Schmuck 2012, 2015 a 2017 mezinárodní přehlídku současného šperku v Mnichově a pro LOOT, každoroční výstavu současného šperku pořádanou Muzeem umění a designu v New Yorku.

 

Některé z jejích šperků na zakázku jsou v soukromých sbírkách ve Vídni, Hamburku, New Yorku, Bratislavě a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

bottom of page